SMART, nebo BASIC? Jaká GINA vám sedne líp?

Na tuto otázku se zákazníci často ptají. Jaký je rozdíl mezi GINA Smart a GINA Basic? Pojďme se na rozdíly mezi nimi podívat trochu do detailu.

Vzhled a dojem

Na první pohled je od sebe rozeznáte jen při důkladném prozkoumání. Obě vypadají identicky, mají nádherně zpracovanou keramickou nálevku schopnou zadržet teplo, džbán z borosilikátového skla, který také funguje jako stylová servírovací nádoba, ocelový rám, který je elegantní a zároveň pevný (neohne se ani nezlomí, pokud se nerozhodnete trhat silové rekordy).

Obě také mají bezkonkurenčně přesný ventil. Právě tato maličkost GINU skutečně odlišuje od ostatních kávovarů. Díky ventilu je GINA neuvěřitelně všestranná. Otevřete ventil a můžete kávu klasicky překapávat (vzpomeňte si na V60 nebo jiné nálevky ve tvaru kužele). Zavřete ventil a získáte french press s gravitačním filtrováním. Nebo nastavte dobu odkapávání pro úžasně hladký cold press. Prostě tři metody v jednom kávovaru.

1

Není to věc, kterou byste jen zapínali a vypínali

Tento malý ventil znamená víc než možnost překapávat či filtrovat. Funguje jako malý kouzelný knoflík, který vám pomůže získat z kávy mnohem více.

Rádi děláme jeden malý trik. uzavírání a otevírání ventilu během různých fází přípravy. Získáme tak výraznější a plnější kávu, kterou nám klasické překapávače neumí udělat. Pokud se vám podařilo kávu namlít nahrubo, můžete ventil trochu zavřít, abyste omezili průtok vody a předešli podextrahování. Někteří tomu říkají zbytečné šetření, ale my neradi plýtváme kávou a tento trik se ukázal jako skvělý pomocník.

2

Pohled šampionky

Jak prokázala Emi Fukahori, vítězka World Brewers Cupu z roku 2018, tento malý ventil dokáže ve vrstvení chuti kávy kouzelné triky. Její vítězný postup začíná s uzavřeným ventilem, po asi 40 sekundách ho Emi otevře a nechá kávu překapávat při vyšší teplotě. Přípravu ukončí se zavřeným ventilem a vaří naplno. Výsledkem je exploze chutí v jejím vítězném šálku.

3

Samozřejmě nemůžeme vše přisuzovat GINĚ. Emi použila na mistrovství vynikající kávu (anaerobně fermentovanou brazilskou Laurinu) a má perfektně zvládnutou techniku. Trvalo jí docela dlouho, než vyladila detaily a vložila do své cesty obrovské úsilí. Vyzkoušeli jsme kávu, kterou při mistrovství používala, jako běžně filtrovanou. Pak jsme ji porovnali s kávou připravenou vítězným postupem. Rozdíl byl… WOW!!!

Ale… kde je chytrá GINA?

Zatím jsme probrali základní funkce GINY a teď je čas podívat se konečně na rozdíl mezi BASIC a SMART.

Jak je to tedy se SMART verzí?

Odpověď skrývá základna ocelového stojanu GINY. Na tomto malém prostoru najdete přesnou váhu a některé další elektronické součástky. Pěkné je, že tyto malé kousky elektroniky ve skutečnosti promění GINU ve výkonný nástroj pro vaření kávy s integrovanou váhou. Není třeba utrácet extra peníze za jiné přesné váhy, často drahé.

Ale… jak to funguje? Na zařízení není žádná obrazovka, která by váhu ukazovala... Díky bluetooth jsme GINU propojili se speciální aplikací. Je to vlastně takové vaše řídící centrum pro přípravu kávy. Aplikace vás provede vařením krok za krokem. Pomůže zvážit kávu a určit množství vody, které budete potřebovat - podle toho, jak silnou kávu máte rádi. Žádné další výpočty, jen prosté a jednoduché vaření.

4

Aplikace vás provede celým procesem vaření a zvukově vás upozorní na fázi přípravy, objem vody a čas. Až budete hotovi, vaše data o vaření se mohou uložit a příště je jednoduše znovu najdete. Můžete je také sdílet k přáteli.

Potřebuji GINU Smart?

Je to otázka preferencí a také toho, jak dobře jste již pro přípravu kávy vybaveni.

5

Pokud již máte přesnou váhu a používáte ji s jinými varnými zařízeními, GINA Basic vám bude stačit. Stačí kávu navážit a uvařit ji jako obvykle, ale se všemi výhodami, které jsme popsali v odstavcích na začátku tohoto příspěvku.

Pokud nemáte váhu (a časovač), budete z varianty GINA Smart nadšeni. Nepotřebujete samostatnou váhu nebo časovač a aplikace vám pomůže s vařením.

Sečteno a podtrženo – s GINA Smart je život jednodušší, to je fakt. Méně nepořádku na kuchyňské lince, ovládání vaření na obrazovce a možnost uložit si postup pro replikaci várek.

Tip: Na základě zpětné vazby od kaváren a baristů jsme v aplikaci GINA spustili funkci Brew Bar. Specializované (pouze váha + časovač) se dá propojit s až třemi zařízeními GINA Smart na jedné obrazovce. Kavárnám umožňuje provozovat tři kávovary GINA najednou se všemi údaji o čase a váze na jedné obrazovce chytrého telefonu nebo tabletu.